سرمایه‌گذار برجسته سیلیکون ولی: ربات‌ها بشر را بیکار می‌کنند!

رباتها جایگزین انسان می شوند

شهروندان سان‌فرانسیسکو در ایالات متحده می‌توانند در یک رستوران ژاپنی واقع در این شهر، غذای مورد علاقه خود را سفارش دهند و پس از چند دقیقه، یک ربات که به شکل یک خانم ژاپنی با لباس سنتی این کشور است، غذای مورد نظر را به میز مشتری می‌رساند.

حضور ربات‌ها در مشاغل مختلف در سال‌های اخیر بسیار پررنگ‌تر شده است. مساله اینجاست که این امر در نهایت می‌تواند سبب از بین رفتن بسیاری از مشاغل انسانی شود.

پیشخدمت رباتیک

سم آلتمن برای بسیاری از علاقه‌مندان به استارتاپ و سیلیکون ولی نامی آشناست. آقای آلتمن، مدیر شتابدهنده وای کامبینیتر (اولین شتابدهنده جهان) و یکی از سرشناس‌ترین کارشناسان و سرمایه‌گذاران در سیلیکون ولی است. او به همراه ایلان ماسک (بنیانگذار شرکت فضایی اسپیس ایکس و نیز شرکت خودروسازی برقی تسلا) موسسه‌ای غیرانتفاعی را با نام اپن‌اِی‌آی (OpenAI) راه‌اندازی کرده است.

سم آلتمن به تازگی در یک نشست کارشناسی، با اشاره به فعالیت خود در سیلیکون ولی گفت «بیکاری ناشی از حضور ربات‌ها مشکلی است که خود ما در به وجود آمدن آن نقش داریم.»

او بر این باور است که به زودی شاهد تغییراتی گسترده و باورنکردنی در اقتصاد جهانی خواهیم بود و در یک بازه زمانی بسیار کوتاه، بسیاری از شغل‌هایی که تاکنون توسط انسان به انجام می‌رسید به ربات‌ها سپرده خواهد شد.

سم آلتمن

آلتمن همچنین گفت که تعیین اینکه کدام شغل‌ها از موج بیکاری ناشی از پیشرفت هوش مصنوعی و ربات‌ها در امان خواهند ماند کاری دشوار است.

شاید بسیاری از افراد با خود فکر کنند که اتوماسیون و استفاده از ربات‌ها فقط به خط تولید کارخانه‌های صنعتی محدود می‌شود و درواقع، ربات‌ها جایگزین کارگران این صنایع خواهند شد. اما واقعیت این است که در سال‌های اخیر، دامنه مهارت‌هایی که یک ربات می‌تواند انجام دهد افزایش یافته و به همین دلیل است که اکنون شاهد حضور ربات‌هایی با اندازه و شکل‌های مختلف در حوزه‌هایی نظیر انتقال بسته‌های پستی، تولید، رستوران و حتی کشت محصولات کشاورزی هستیم. هر چه بیشتر به جلو می‌رویم، ربات‌ها می‌توانند تکالیف مربوط به مشاغل گوناگون‌تری را به انجام رسانند.

میزان اشتغال در بخش صنعت در ایالات متحده از دهه ۱۹۷۰ به این سو، کاهش قابل توجهی یافته است. با وجود اینکه بخشی از این کاهش به خاطر برونسپاری شغل‌های صنعتی و واردات از کشورهای دیگر بوده است، نقش ربات‌ها در این زمینه را نمی‌توان نادیده گرفت.

رباتها جایگزین انسان می شوند

به هر حال، آقای آلتمن بر این باور است که ربات‌ها اثرات مخربی بر آینده شغلی بشر دارند. او می‌گوید: «فکر می‌کنم در کوتاه مدت شاهد این باشیم که شغل‌هایی که فرد باید در آن کاری تکراری را انجام دهد و نیازی به ارتباط احساسی در آن وجود ندارد، خیلی زود به ربات‌ها سپرده خواهد شد.»

با این وجود، برخی مشاغل تا مدتی از این روند مصون می‌مانند. برای نمونه، مشاغلی نظیر پرستاری و یا معلمی از جمله شغل‌هایی هستند که به خاطر نیاز به ارتباط انسانی و احساسی، از گزند گسترش رباتیک در امان هستند.

ربات سرآشپز

البته آقای آلتمن همچنان به آینده خوش بین است. او بر این باور است که انسان می‌تواند مشاغل جدیدی را جایگزین مشاغل از دست رفته کند. هنوز مشخص نیست که این مشاغل چه هستند. با این حال، شاید تعیین اینکه انسان قرار است با حضور ربات‌ها به چه مشاغل جدیدی بپردازد، در حال حاضر کاری دشوار و یا حتی ناممکن باشد.

برگرفته از بیزینس اینسایدر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *