۱۲ کاربرد شگفت‌انگیز واقعیت مجازی

۱۲ کاربرد شگفت‌انگیز واقعیت مجازی

واقعیت مجازی یکی از فناوری‌های نوین تحول آفرین است که در حوزه‌های بسیار متنوع، از پزشکی گرفته تا معماری کاربرد دارد. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به کاربردهای این فناوری در ۱۲ حوزه متفاوت

۱.کاهش درد در دندان‌پزشکی

دندان‌پزشکان به زودی می‌توانند از واقعیت مجازی برای منحرف کردن تمرکز بیماران به اموری دیگر و در نتیجه کاهش اضطراب و درد استفاده کنند. پژوهشی جدید بر روی ۷۹ بیمار در مطب دندان‌پزشکی به انجام رسید که در آن، یک سوم افراد با استفاده از هدست واقعیت مجازی، صحنه هایی از سواحلی زیبا را مشاهده کردند، یک سوم صحنه‌هایی از مناظر شهری را دیده و یک سوم باقیمانده نیز اصلا از هدست واقعیت مجازی استفاده نکردند.

کاهش درد در دندان‌پزشکی به کمک واقعیت مجازی

آن دسته از بیمارانی که صحنه‌های مربوط به سواحل دریا را می‌دیدند، «درد به مراتب کمتری» را نسبت به دو گروه دیگر گزارش کردند. در واقع مشاهده مناظر زیبا سبب منحرف شدن تمرکز این بیماران و آرامش‌بخشی به آنها شد.

 

۲. آموزش کارکنان

فروشگاه‌های معروف زنجیره‌ای والمارت از فناوری واقعیت افزوده برای آموزش کارکنان فروشگاه‌های خود استفاده می‌کند. این مجموعه با همکاری استارتاپ STRIVR  (که در زمینه واقعیت مجازی فعالیت دارد) از این فناوری به عنوان وسیله کمک آموزشی برای آموزش نحوه درست برخورد با موقعیت‌های مختلف در فروشگاه به کارکنان جدید خود استفاده می‌کند. کارکنان والمارت می‌توانند مواردی نظیر شلوغی ناشی از تعطیلات و یا آشفتگی در جلوی قفسه‌های مختلف را به صورت مجازی تجربه کرده و شیوه واکنش موثر به این موارد را بیاموزند.

 

۳. کمک به معلولان برای بازیابی کارکردهای جسمی

مطالعه‌ای یک ساله که توسط دانشگاه دوک به انجام رسید نشانگر مزایای گسترده استفاده از فناوری واقعیت مجازی برای افراد مبتلا به پاراپلژی (معلولیت نیم تنه پایین) است.

در این مطالعه، از بیماران در حالی که هدست واقعیت مجازی به چشم داشتند خواسته شد به عنوان یک فوتبالیست در یک استادیوم مجازی بدوند. به این ترتیب این بیماران توانستند برخی توانایی‌های مغزی مرتبط با حرکات پای خود را بازیابند. هر ۸ بیمار مورد بررسی توانستند تا حدی کنترل پاهای خود را به دست آورند و ۴ نفر از آنها نیز توانستند از حالت پاراپلژی کامل به پاراپلژی نسبی برسند.

 

۴. درمان اختلال استرسی پس از ضایعه روانی

پزشکان معمولا از «درمان مواجه‌ه­ای« (exposure therapy) برای میلیونها نفری که درگیر اختلال استرسی پس از ضایعه روانی (PTSD) هستند استفاده می­کنند. در این شکل از درمان، فرد بیمار با به خاطر آوردن خاطرات ناخوشایند خود، رویدادهایی که در آن اتفاق افتاده را برای پزشک تعریف می­کند.

واقعیت مجازی نیز دقیقا از همین روش استفاده می­‌کند. در این فناوری، هدست ویژه واقعیت مجازی می‌­تواند دنیایی مجازی را با مولفه­‌هایی قابل تغییر برای هر بیمار (نظیر بالگرد، مسلسل و موشک که بیشتر برای بیماران دچار اختلال استرسی پس از ضایعه روانی ناشی از حضور در میادین نبرد کاربرد دارد) ترسیم می‌کند. در این حالت، بیمار تصویر بهتری از رویداد ناخوشایند موجود در خاطره خود داشته و آن را بهتر برای پزشک خود تعریف می‌کند.

 

۵. آموزش به دانشجویان پزشکی

واقعیت مجازی می‌تواند محیطی ایمن و کنترل شده را برای تمرین مهارت‌های مختلف جراحی در اختیار دانشجویان پزشکی و دندان‌پزشکی قرار دهد. به این ترتیب اشتباهات این دانشجویان در طی یادگیری دیگر تاثیر منفی بر بیماران نداشته و آنها می‌توانند خود را برای انواع موقعیت‌های غیرمنتظره آماده کنند.

آموزش به دانشجویان پزشکی به کمک واقعیت مجازی

توانایی انجام عملی مراحل مختلف یک جراحی و امکان تعامل با بیمار مجازی به بهبود مهارت‌های دانشجو می‌انجامد که البته بعدها می‌توانند این مهارت‌ها را در دنیای واقعی به کار ببرند.

 

۶. کاهش درد

پزشکان با استفاده از واقعیت مجازی می‌توانند حواس بیماری که دچار درد است را به اموری دیگر منحرف کرده و به این ترتیب بیماران بهتر می‌توانند درد ناشی از درمان‌هایی نظیر فیزیوتراپی را تحمل کنند. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۱ بر روی نظامیان دارای سوختگی به انجام رسید مشخص شد بازی اسنوورلد (SnowWorld) که یک بازی با فناوری واقعیت افزوده است به کاربر امکان پرت کردن گلوله برفی به سمت یک سری پنگوئن را می‌داد و البته در همین حین، موسیقی با صدای پاول سایمون (Paul Simon) نیز پخش می‌شد. بررسی‌ها نشان داد این شیوه اثربخشی بیشتری نسبت به درمان با مرفین داشت.

 

۷. کاهش تعدد حملات اضطراب

بیش از ۴۰ میلیون نفر در ایالات متحده دچار اضطراب هستند. یک بازی واقعیت مجازی به نام «دیپ» (Deep) (که نسخه دیجیتالی تمرین تنفس برای آرامش است) با استفاده از کمربندی ویژه که تنفس فرد را مورد پایش قرار می‌داد، برای درمان ترس و اضطراب کاربرد دارد. این بازی کاربر را در یک محیط مجازی طبیعی قرار می‌دهد و و از خود می‌خواهد تنفس عمیق داشته باشد و به این ترتیب، کاربر طی ۵ دقیقه به آرامش می‌رسد.

 

۸.کمک به کودکان اوتیسمی برای یادگیری مهارت‌های اجتماعی

پژوهشگران دانشگاه تگزاس در دالاس، برنامه‌ای طراحی کردند که با استفاده از فناوری واقعیت مجازی، مهارت‌های اجتماعی کودکان اوتیسمی را تقویت می‌کند. این برنامه، کودکان و نوجوانان اوتیسمی را در موقعیت‌های مختلف اجتماعی نظیر مصاحبه شغلی و یا درخواست دوستی قرار می‌دهد و یک شخصیت مجازی (آواتار) نیز به عنوان نماینده کاربر در این موقعیت‌ها حضور دارد. به این ترتیب این کودکان و نوجوانان می‌آموزند که چگونه نشانه‌های اجتماعی مختلف موجود در محیط را شناسایی کرده و پاسخی مناسب به آن بدهند.

این پژوهشگران با بررسی امواج مغزی این کاربران در طی انجام این تمرین متوجه افزایش فعالیت در بخش‌های مغزی مرتبط با درک اجتماعی شدند.

 

۹. کمک به کسب‌و‌کارها

مدتی است که کسب‌و‌کارهای مختلف نیز به استفاده از واقعیت مجازی برای اهداف مختلفی نظیر کاهش هزینه‌های عملیاتی، کاهش هزینه‌های سفر، گفتگوهای مختلف، ارائه بازدید مجازی، پیش بینی رویه‌های آینده و نیز برگزاری جلسات کاری روی آورده‌اند.

کمک به کسب‌و‌کارها با واقعیت مجازی

به جای اینکه افراد به مکان‌هایی دوردست برای جلسات کار بروند، می‌توانند در اتاق‌های کنفرانس مجازی رو در روی هم قرار گرفته و با هم صحبت کنند. همچنین شرکت‌هایی که محصولاتی خطرناک دارند یا اینکه در ابتدای مسیر شکل‌گیری کسب‌و‌کار خود هستند می‌توانند از واقعیت مجازی برای ارزیابی محصول خود به شکلی که کمترین هزینه را به همراه داشته باشد و آسیبی نیز برای کارکنان نداشته باشد استفاده کنند.

 

۱۰. کمک به معماران

واقعیت مجازی می‌تواند به فعالان حوزه ساخت و ساز نظیر معماران و طراحان کمک کند. این فناوری به کاربر امکان حضور در فضای سه بعدی طراحی شده را می‌دهد. تصاویر تولید شده توسط رایانه جایگزین ماکت‌های دست‌ساز می‌شوند و همین سبب کاهش زمان صرف شده برای طراحی، هزینه‌های مختلف خواهد شد.

امکان طراحی مجازی سازه و فضا به طراحان امکان می‌دهد تا علاوه بر طراحی بهتر همه مولفه‌های یک سازه، پیش از نهایی‌سازی طرح به بررسی دقیق آن بپردازند. برای نمونه، طراحان به این ترتیب قادر به تعیین زمان دقیق خروج یک فرد از سازه در حین بروز آتش‌سوزی یا سایر رویدادهای غیرمترقبه خواهد بود.

 

۱۱. رانندگی آزمایشی با خودرو و کمک به فروش آن

فناوری واقعیت مجازی این توانایی را به مهندسان طراح خودرو می‌دهد تا ایمنی و سایر ویژگی محصول خود را پیش از تولید در دنیای مجازی مورد ارزیابی قرار دهند. شرکت‌های بزرگ خودروسازی دنیا نظیر فورد، ولو و هیوندای علاوه بر استفاده از واقعیت مجازی در فرآیند طراحی، از آن برای فروش هم استفاده می‌کنند. مشتریان این شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از هدست واقعیت مجازی، خودروهای این شرکت را به صورت آزمایشی برانند.

رانندگی آزمایشی با خودرو و کمک به فروش آن به کمک واقعیت مجازی

 

۱۲. برنامه‌ریزی برای سفر

به زودی می‌توانیم پیش از رفتن به مقصد مورد نظر، حضور در آنجا را به صورت مجازی تجربه کنیم. کاربران پیش از برنامه‌ریزی سفرشان می‌توانند جاذبه‌های دیدنی و هتل محل اقامت خود را از طریق این فناوری مشاهده کنند. برای نمونه کاربران می‌توانند پرواز با بالگرد بر فراز نیویورک و یا سفر کوتاه با قایق در رود تایمز را تجربه کنند.

 

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *