رشت میزبان «استارتاپ جاده ابریشم»‌ در دوم آبان

سفر ده روزه تیم کارشناسان و سرمایه گذاران خطرپذیر ایرانی و اروپایی به هشت شهر ایران و رقابت نهایی استارتاپ‌های برگزیده در جزیره کیش، گشایش هر چه بیشتر درهای بازارهای بین‌المللی را به شرکت‌های نوآور و نوپای ایرانی را نوید می‌دهد.

یکی از دغدغه‌های بسیاری از استارتاپ‌های ایرانی، دسترسی به موقع به سرمایه لازم و نیز کسب راهنمایی‌های لازم برای گسترش کسب‌و‌کار است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر (Venture Fund) با همین هدف شکل می‌گیرند و در ایران نیز چند سالی است که شاهد فعالیت این مراکز در حمایت از استارتاپ‌های حوزه فناوری هستیم. در این میان، تعامل سازنده‌تر اکوسیستم استارتاپی ایران با این صندوق‌، سرمایه‌گذاران بین‌المللی و نیز کارآفرینان موفق می‌تواند زمینه را برای رشد و بالندگی هر چه بیشتر این اکوسیستم و نیز دستیابی به بازارهای جهانی فراهم سازد.

رویداد استارتاپ جاده ابریشم (Silk Road Startup)دقیقا همین ماموریت را در پیش دارد. این برنامه نخستین رویداد در نوع خود برای معرفی استارتاپ‌های ایرانی به سرمایه‌گذاران اروپایی است که با هدف تسهیل ارتباطات جهانی بین اکوسیستم استارتاپی ایران با جامعه جهانی، دسترسی بهتر به تجربیات موفق در سطح بین الملل و نیز جذب سرمایه خارجی طراحی شده است.

در بخش نخست این برنامه، تیم استارتاپ جاده ابریشم (شامل مجموعه‌ای از فعالان اکوسیستم استارتاپی ایران و اروپا) طی ۱۰ روز (از۳۰ مهر تا ۹ آبان) به هشت شهر تبریز، زنجان،

اصفهان، یزد، تهران، شیراز، مشهد و رشت سفر می‌کنند. کاروان جاده ابریشم دربردارنده تیمی از نمایندگان و کارشناسان صندوق های سرمایه گذاری و شرکتهای موفق و نیز کارآفرینان حوزه فناوری است که با هدف آشنایی با اکوسیستم استارتاپی و فعالان این حوزه در مناطق مختلف ایران به این هشت شهر سفر می¬کنند.

در هر شهر، هر یک از استارتاپ‌هایی مستقر در آن شهر یا شهرهای اطراف که پیش از این برای حضور در این رویداد ثبت نام کرده‌اند فرصتی می‌یابند تا جزئیات مرتبط با کسب‌و‌کارشان را به سرمایه‌گذاران و کارشناسان حاضر ارائه دهند. در طی اقامت کاروان جاده ابریشم در هر شهر، چند استارتاپ به عنوان برگزیده انتخاب شده و در نهایت فرصت حضور در بخش دوم رویداد را خواهند داشت.

دومین بخش استارتاپ جاده ابریشم نیز با فاصله‌ای چند هفته‌ای در جزیره کیش برگزار خواهد شد. این برنامه که نشستی بین‌المللی است، میزبان هیات‌های عالی سرمایه‌گذاری ایرانی و اروپایی خواهد بود. سخنرانی، شبکه‌سازی و نیز رقابت نهایی برای انتخاب ۳ استارتاپ برتر از جمله برنامه‌ّهای متنوع این نشست است.

هر یک از ۱۰۰ استارتاپ برگزیده ۸ شهر ایران، دو بلیت رایگان ورود به رویداد بین المللی کیش (در مجموع به ارزش ۲۰۰ یورو) را به عنوان هدیه دریافت خواهند کرد. تامین هزینه‌های اقامت و نیز رفت و برگشت به کیش نیز جایزه ویژه ۱۰ استارتاپ برگزیده است. در نهایت، ۳ استارتاپ برتر به انتخاب هیات داوران نیز به جوایز متنوعی نظیر بهره مندی از حمایت‌های مختلف صندوق‌های سرمایه‌گذاری و نیز شتاب‌دهنده ها، فرصت حضور در نمایشگاه‌های بین المللی و … دست می‌یابند.

۵ نکته مهم درباره رویداد استارتاپ جاده ابریشم :

  1. این رویداد بعد از ظهر ۳ آبان ماه در رشت برگزار خواهد شد و با سخنرانی، ارائه تیم‌های استارتاپی و شبکه‌سازی همراه است.
  2. ارائه‌ی تیم‌های استارتاپی بهتر است به زبان انگلیسی باشد ولی در صورتی که مقدور نباشد ارائه فارسی با اسلاید انگلیسی نیز مورد پذیرش خواهد بود.
  3. قبل از رویداد اصلی یک پیش رویداد  در تاریخ ۱۸ مهر  ساعت ۱۷ الی ۲۰ در سالن محل برگزاری برای آموزش شیوه ارائه به سرمایه گذاران بین المللی به زبان انگلیسی و معیارهای داوری برای تیم‌های شرکت کننده برگزار خواهد شد.
  4. حضور برای عموم { به تعداد محدود } در این رویداد آزاد خواهد بود و ثبت نام از طریق سایت ایوند انجام خواهد شد.
  5. تیم ها فقط تا ۱۶ مهر ماه برای ثبت نام و تکمیل فرم فرصت دارند.

رویداد استارتاپ جاده ابریشم به صورت مشترک توسط استارتاپ سیزمی (Startup Sesame)، تکراسا (TechRasa)، همفکر (Hamfekr) و GNP tour و به همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نیز مرکز شتابدهی نوآوری برگزار می¬شود.

گفتنی است استارتاپ‌های فعال در حوزه‌های مختلف مرتبط با فناوری اطلاعات نظیر تجارت الکترونیکی، اینترنت اشیاء، هوشمندسازی، فین تک، مُد، تجهیزات همراه، هوش مصنوعی و سلامت می‌توانند برای حضور در این رویداد در نشانی زیر ثبت‌نام کنند.
نشانی ثبت نام استارتاپ ها جهت شرکت در مسابقه: https://www.f6s.com/silkroad100/apply
نشانی ثبت نام برای علاقمند به حضور در رویداد رشت: evand.com/events/silkroadrasht

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *